VIP-SKI – Wypożyczalnie | Serwis | Szkoła narciarska

Jak zacząć jeździć na nartach?

Postanowiliśmy odpowiedzieć rzeczowo na to pytanie, więc zapytaliśmy specjalistów, którzy wykonując swoje pierwsze kroki już mieli przymierzane narty! Jako lokalni górale mieszkający praktycznie przy stoku widzieli i brali udział w wielu debiutach na nartach!

Wszystkie odpowiedzi były praktycznie jednoznaczne, dlatego stworzyliśmy dla Was dekalog debiutanta narciarskiego:

 1. Odpowiednie przygotowanie przed sezonem.
  Jak wszyscy doskonale wiecie – warto dbać o swoją sprawność fizyczną! Im jest ona większa tym rozpoczęcie przygody narciarskiej będzie zdecydowanie prostsze. Jeżeli nasza aktywność fizyczna nie jest regularna dobrze skorzystać nawet z najpopularniejszych ćwiczeń takich jak przysiady lub rozciąganie. Przygotowaliśmy dla Was zestaw ćwiczeń, który możecie wykonywać przygotowując się do sezonu: https://youtu.be/N2Luo_k5ggY.
 2. Wybierzcie ośrodek z trasami dla początkujących.
  Niebieskie trasy, taśma i orczyk – to trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w wyborze ośrodka, na którym postawimy swoje pierwsze kroki. Nasze Wypożyczalnie i Szkoły w Zieleniec Ski Arena i Czarna Góra Resort znajdują się w bezpośrednim towarzystwie takich stoków.
 3. Na pierwszy raz wypożyczony sprzęt.
  Dlaczego warto nie kupować sprzętu? Według naszych specjalistów warto na początku przymierzyć sprzęt i sprawdzić, jak zachowuje się on na stoku. Może pojawiać się dyskomfort lub ucisk, wtedy w wypożyczalni można wymienić but na inny.
 4. Odpowiedni strój to podstawa.
  Zimowa aura wymaga od nas odpowiedniego przygotowania – pamiętajcie o bieliźnie termoaktywnej, bluzie lub polarze, ciepłej i nieprzemakalnej kurtce i spodniach, rękawiczkach, kominiarce lub kominie. Gogle również poprawią nasz komfort jazdy w przypadku wiatru, opadów śniegu lub deszczu. Odpowiedni ubiór pozwoli na komfortowe korzystanie z uroków #szusowanka.
 5. Kask – pamiętaj głowę warto chronić!
  W Polsce jazda w kasku jest obowiązkowa do 16 r.ż., jednak to nakrycie głowy już niejednego narciarza uratowało przed tragedią! Dlatego warto zawsze zakładać kask.
 6. Rozgrzewka.
  Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz pobudzić swoje ciało do działania kluczowa będzie dobra rozgrzewka. Nawet najprostsze ćwiczenia wykonywane przez 5-10 minut sprawią, że nasz organizm przygotuję się do wysiłku, który go czeka.
 7. Instruktor poda pomocną dłoń i wiedzę.
  Pierwsze kroki, nie wiemy do końca jak panować nad dwoma deskami przytwierdzonymi do naszych stóp. Z pomocą przychodzi Instruktor, który przekaże swoją wiedzę, doświadczenie i pasję. Zaufaj profesjonaliście, by nie nabawić się kontuzji lub złych nawyków.
 8. Kije nie będą Ci potrzebne.
  Wyposażenie narciarskie kojarzy się z nartami, butami, kaskiem oraz kijami. Te ostanie przydadzą Wam się dopiero w kolejnych krokach. Na początku element ten będzie Was tylko rozpraszał.
 9. Kremy z filtrem i kremy ochronne.
  Twarz na stoku narażona jest na mocne działanie słońca oraz wiatru, dlatego dobra ochrona to podstawa.
 10. Ubezpieczenie.
  Narty należą do sportów ekstremalnych, oczywiście na samym początku nie wykonujemy skomplikowanych manewrów oraz nie osiągamy dużych prędkości, ale jak to mówią: Przezorny zawsze ubezpieczony!

Początki wcale nie muszą być straszne, zastosowanie się do naszego dekalogu pozwoli Wam bezpiecznie i przyjemnie „przeskoczyć” pierwsze kroki na stoku. Teraz pora na Wasz krok – zapraszamy do Zieleńca i Czarnej Góry, pomożemy Wam stanąć na nartach!
Zespół VIP SKI